De bästa golfturneringarna i Sverige som du inte får missa
I golfvärlden har Sverige bidragit med några av världens genom tiderna främsta spelare, speciellt på damsidan.
Men trots många duktiga golfare och ett stort antal golfbanor i världsklass så kan vi i Sverige inte stoltsera med någon av världens största golfturneringar. De fyra major turneringarna både på herr- och damsidan har inga tävlingar som sker i Sverige. De närmaste av de riktigt stora tävlingarna är damernas motsvarighet till Ryder Cup, som heter Solheim Cup. Denna prestigefyllda lagtävling på damsidan har hållits två gånger i Sverige, men senaste gången detta skedde var 2007, men Annika Sörenstam som lagkapten för det europeiska laget.
Men trots att du inte hittar några av de största turneringarna eller prispotterna på hemmaplan i Sverige så finns det gott om riktigt fina golfturneringar som du inte bör missa som svensk golffantast. Här tänkte vi ge tips på tre av våra favoriter bland tourer och tävlingar i Sverige.
Fördelen med golf är att sporten är populär i hela landet, så du har chansen att se en tävling i några av dessa tourer oavsett var i landet du befinner dig. Även om du bor på en mindre ort finns det garanterat en golfbana som någon proffstävling under sommarsäsongen.
Cutter & Buck Tour och Ahlsell Nordic Golf Tour
Cutter & Buck Tour (herrar) och Ahlsell Nordic Golf Tour (damer) är Sveriges största nationella proffstourer. Här hittar du morgondagens svenska golfstjärnor som siktar på att ta sig till de stora internationella golftourerna.
Dessa tourer är nämligen undertourer för de europeiska proffstourerna, och det är här du får chansen att se morgondagens internationella spelare. Men dessa tourer är inte bara några små kvalturneringar, utan är även stora events i den svenska golfvärlden i sin egen rätt. Med prissummor som varierar mellan 400 000 och 600 000 SEK lockar dessa turneringar alla de bästa svenska golfproffsen.
Ska vi välja en tävling under dessa tourer som man inte får missa så är det helt klart finalen i Cutter & Buck, Tour Final by Destination Gotland, som spelas på Visby GK som utnämnts till Sveriges bästa golfbana av Svensk Golf.
Tävlingarna i dessa två tourer är de som får mest uppmärksamhet i svenska sportnyheter, och för dig som vill hålla koll på spelscheman, resultat i realtid och golf odds så är dessa de tourer i Sverige du kan följa med störst mängd tillgänglig information. För den som gillar att spela på golf är det oftast stora turneringar inom PGA-touren och liknande som det spelas mest på. Men för den som följer nationella tourer som Cutter & Buck och Ahlsell och verkligen lär känna både deltagare och banor så finns det faktiskt ofta stora chanser att hitta bättre värde i oddsen på dessa mindre tävlingar.
Future series
Future series är undertour till de ovanstående tourerna, och här hittar du aspirerande golfproffs som alla har sikte på att klättra i rankingen och nå de stora tourerna med högre prispengar.
Om du inte ha möjlighet att åka till någon av de stora golfbanorna som arrangerar deltävlingar i Cutter & Buck och Ahlsell, så har du nästan garanterat en deltävling i Future series på en golfbana nära dig. Dessa tävlingar arrangeras från Piteå i norr ända ner till Abbekås i södra Skåne. Det gör tävlingar i denna tour till utmärkta tillfällen att stifta bekantskap med lokala golftalanger. För den som själv vill pröva på livet som golfproffs så är det på en sådan här tävling som de flesta svenskar börjar sin proffskarriär.
PGA of Sweden – Linköping
2025 blir första året då en ny tävling ser dagens ljus på den svenska golfhimlen. Det är i Linköping man introducerar ett helt nytt koncept med två stortävlingar, både på dam och herrsidan, som ska spelas parallellt på två golfbanor i staden.
Med 600 000 SEK i prispotten både på herr- och damsidan så blir denna imponerande tävling genast en av de största i svensk golf. Den första PGA of Sweden-tävlingen kommer gå av stapeln 2025, veckan efter midsommar på golfbanorna Landeryd och Vesterby.
Om du bor någonstans i närheten av Linköping kan det vara dags att skriva ner dessa datum i kalendern redan nu. Denna nya tävling kommer vara helt unik då den låter dig som åskådare uppleva de bästa golfarna på både dam- och herrsidan under samma tävling och det kommer definitivt bli en tävling som lockar stor uppmärksamhet.
Sammanfattning
Du kan ännu inte se världens största golftävlingar med de stora internationella namnen och prissummor i mångmiljonklassen i Sverige ännu. Men det finns ett starkt utbud av mindre tourer som hjälper svenska golfare att bygga upp sina meritlistor och kvalificera sig för större tävlingar. Att följa dessa svenska golftourer kanske är något mindre glamoröst än att åka runt nere på kontinenten och se de stora internationella tävlingarna, men vi anser att det är minst lika roligt och ofta kan man få se golf i världsklass även på dessa lokala tävlingar.