Ludvig Åberg – En ny stjärna på den svenska golfhimlen
Ingen kan ha undgått de framgångar som Ludvig Åberg har lyckats åstadkomma under sina korta tid som professionell golfspelare. Men hur började egentligen berättelsen?
En ny favorit på spelsidor som Hajper betting är det svenska stjärnskottet Ludvig Åberg. Talangen har haft en smått explosionsartad start på karriären och har trots att det bara gått några månader sedan han debuterade som proffs redan hunnit med att vinna Ryder Cup. Låt oss dyka ner i berättelsen om en av golfvärldens mest lysande framtidshopp.
Uppväxten
Ludvig Noa Åberg föddes den 31 oktober i den skånska staden Eslöv. Han fullbordade där me familjen Åberg som redan bestod av den tre år äldre systern Linnea och föräldrarna Johan och Mia. Pappa Johan bar på ett brinnande golfintresse och introducerade Ludvig för sporten tidigt.
Vid åtta års ålder, på Eslövs Golfklubb, tog han sina första stapplande steg på vad som skulle visa sig vara en succéartat resa. Även Ludvigs pappa själv hade ett stort golfhjärta har han i intervjuer varit tydlig med att han aldrig pressade sin son till att spela och att en proffskarriär aldrig varit ett uppsatt mål. Golfen var i början först och främst ett sätt för de båda Åbergarna att tillbringa kvalitetstid med varandra.
Ludvig var först inte särskilt intresserad av sporten, men övertygades att stanna kvar på golfbanan genom löften om glass efteråt. Förutom golf spelade han även fotboll fram till 13 års ålder. Drömmen var att få spela som central mittfältare i Liverpool. Till slut var han dock tvungen att välja och då fick drömmen om Anfield stryka på foten i förmån var golfresan.
Vad som hade hänt om han hade valt fotbollen kommer vi aldrig att veta, men de flesta är nog överens om att Ludvig Åberg valde rätt sport att satsa sina talanger på.
Amatörkarriären tar sin början
Som juniorspelare gjorde Ludvig Åberg snabbt succé. 2016 vann han den svenska juniortouren Order of Merit vilket belönade honom med Annika Sörenstam Trophy – ett pris som etablerades 2003. Bland tidigare mottagare av priset hittar vi bland annat LPGA Championship-vinnare Anna Nordqvist.
Året efter togs nästa steg i amatörkarriären när Åberg började representera Sverige på internationell nivå. Där var han bland annat med i det svenska lag som var och tävlade i European Boys Team Championship i spanska La Manga.
2017 fortsatte sedan i positiv riktning med vinsten av Fairhaven Trophy i Lytham St Annes i England, vilket 2018 sedan följdes upp med en tredjeplats i Toyota Junior Golf World Cup. 2018 hann Åberg även med att debutera på Europatouren i den svenska tävlingen Nordea Masters, där han slutade på en delad 34:e plats.
2019 slutade han tvåa i African Amateur Stroke Play Championship i Sydafrika och var även med och förde Sverige till segern i European Amateur Team Championship – en tävling som arrangerades på skånska Ljunghusens Golfklubb.
Åberg gick i skola i Helsingborg, men inför hösten var det dags för nästa kapitel i den redan sagolika berättelsen. På andra sidan Atlanten väntade en ny utmaning.
Flytten till USA
Väskorna var packade och biljetten bokad. Flyget tog honom till USA och Texas Tech University. Där stod collegegolf på menyn. På Texas Tech blev Åberg en del av golflaget Red Raiders. Valet att flytta till just detta universitet har Texas Tech de svenska spelarna Adam Blommé och Fredrik Nilehn som spelade viktiga roller i att övertyga Åberg om flytten.
Succén lät inte vänta på sig. Innan 2019 var över stod Åberg som segrar i Sun Bowl Marathon All-America Golf Classic. Tävlingen under säsongsuppehållet och utkämpas mellan USA:s bästa collegespelare.
Den första vändan i USA blev dock inte långvarig. 2020 stängde pandemin ner den amerikanska collegegolfen vilket ledde till att Åberg återvände till Sverige för att tillbringa sex månader i Nordic Golf Leauge. Han vann två av tävlingarna där och var i december sedan med i det internationella laget i Arnold Palmer Cup.
Åberg vann Jones Cup Invitational i Sea Island, Georgia i ferbruari 2021. Segern ledde till en plats i RSM Classic på PGA-touren. Framgången gick inte obemärkta förbi. I april samma år klättrade Åberg högst upp på rankingen av europeiska amatörspelare. Innan året var över hade han även hunnit med att slita två i European Amateur Championship.
Steget över till proffslivet hade kunnat komma redan under våren 2022. Då erbjöds Åberg nämligen ett lukrativt tvåårskontrakt för att delta i den då nystartade LIV-touren. Talangen valde dock att tacka nej till detta då hans mål var att bli proffs på PGA-touren. Dessutom ville han bli färdig med sina studier.
I april 2022 vann han Big 12 Men’s Golf Championship och en månad senare tilldelades han Beth Hogan Award – ett pris som delas ut till den bästa collegespelaren i USA. Åberg blev sedan den andre personen någonsin att vinna priset två gånger i rad när han tilldelades samma titel 2023.
Framgångarna fortsatte att staplas på varandra innan det i juni 2023 var dags för steget han hade väntat på sedan drömmen om att bli proffs föddes.
Ett nyblivet proffs
I juni 2023 gjorde Ludvig Åberg sin debut som proffs på PGA-touren i RBC Canadian Open och blev därmed den första spelaren någonsin att gå direkt från college till PGA. Det första framträdandet slutade med en delad 25:e plats.
Den första topp tio-placeringen kom i John Deers Classic månaden efter där han slutade delad fyra, tre slag bakom vinnaren Sepp Straka. I augusti kom sedan karriärens första proffsseger. Detta skedde i DP World Tour-tävlingen Omega European Masters.
Framgångarna gav eko i hela golfvärlden. Åbergs succe imponerade särskilt mycket på Luke Donald, Europas lagkapten inför den stundande Ryder Cup-tävlingen. Donald valde att ta ut Åberg i laget vilket gjorde honom till den andra spelaren någonsin att delta i Ryder Cup under sitt första år som proffs.
Europa vann tävlingen. Åberg slog, tillsammans med Viktor Hovland, rekordet för störst vinstmarginal i en match på 18 hål i Ryder Cup. Redan nu börjar meriterna att bli svåra att hålla koll på. En sak är dock säker: Det här är bara början.