Carl-Gustav Gudmundsson från S:t Arild Golfklubb vann H70 D3V Omg 5 på torsdagen.
Han slutade åtta slag före tvåan Per Gustafsson, från Söderåsens Golfklubb. Carl-Gustav Gudmundsson hade 77 slag.
H70 D3V Omg 5 spelades på S:t Arild Golfklubb i Höganäs. Banans par är 72.
Resultat (LAG):
1) S:t Arild 1, 347
Olle Magneklint, (S:t Arild Golfklubb)
Leif Erlandsson, (S:t Arild Golfklubb)
Lars Meltzer, (S:t Arild Golfklubb)
Carl-Gustav Gudmundsson, (S:t Arild Golfklubb)
Anders Påhlman, (S:t Arild Golfklubb)
Lars Albertsson, (S:t Arild Golfklubb)
2) Söderåsen, 360
Sven Bengtsson, (Söderåsens Golfklubb)
Rolf Olsson, (Söderåsens Golfklubb)
Jan Blomberg, (Söderåsens Golfklubb)
Leif Olofsson, (Söderåsens Golfklubb)
Per Gustafsson, (Söderåsens Golfklubb)
Bo-Iwar Johansson, (Söderåsens Golfklubb)
3) Örestad 1, 361
Jan Katra, (Örestads Golfklubb)
Claes Ulveryd, (Örestads Golfklubb)
Kåre Larsson, (Örestads Golfklubb)
Anders Davidsson, (Örestads Golfklubb)
Mark Nesling, (Örestads Golfklubb)
Bertil Johansson, (Örestads Golfklubb)
4) S:t Ibb, 362
Ulf Öhrvik, (S:t Ibbs Golfklubb)
Magnus Larsson, (S:t Ibbs Golfklubb)
Anders Nilsson, (S:t Ibbs Golfklubb)
Rickard Faleberg, (S:t Ibbs Golfklubb)
Jens Basse, (S:t Ibbs Golfklubb)
Nils Billving, (S:t Ibbs Golfklubb)
5) Allerum, 371
Hans Kindberg, (Allerum Golfklubb)
Reidar Johansen, (Allerum Golfklubb)
Gunnar Brink, (Allerum Golfklubb)
Kent Persson, (Allerum Golfklubb)
Stefan Ahlqvist, (Allerum Golfklubb)
6) Eslöv, 372
Sven Göransson, (Eslövs Golfklubb)
Jan Pedersen, (Eslövs Golfklubb)
Ragno Bergqvist, (Eslövs Golfklubb)
Anders Strandberg, (Eslövs Golfklubb)
Nils-Gunnar Ekdala, (Eslövs Golfklubb)
Resultat (LAG):
1) S:t Arild 1, 347
Olle Magneklint, (S:t Arild Golfklubb)
Leif Erlandsson, (S:t Arild Golfklubb)
Lars Meltzer, (S:t Arild Golfklubb)
Carl-Gustav Gudmundsson, (S:t Arild Golfklubb)
Anders Påhlman, (S:t Arild Golfklubb)
Lars Albertsson, (S:t Arild Golfklubb)
2) Söderåsen, 360
Sven Bengtsson, (Söderåsens Golfklubb)
Rolf Olsson, (Söderåsens Golfklubb)
Jan Blomberg, (Söderåsens Golfklubb)
Leif Olofsson, (Söderåsens Golfklubb)
Per Gustafsson, (Söderåsens Golfklubb)
Bo-Iwar Johansson, (Söderåsens Golfklubb)
3) Örestad 1, 361
Jan Katra, (Örestads Golfklubb)
Claes Ulveryd, (Örestads Golfklubb)
Kåre Larsson, (Örestads Golfklubb)
Anders Davidsson, (Örestads Golfklubb)
Mark Nesling, (Örestads Golfklubb)
Bertil Johansson, (Örestads Golfklubb)
4) S:t Ibb, 362
Ulf Öhrvik, (S:t Ibbs Golfklubb)
Magnus Larsson, (S:t Ibbs Golfklubb)
Anders Nilsson, (S:t Ibbs Golfklubb)
Rickard Faleberg, (S:t Ibbs Golfklubb)
Jens Basse, (S:t Ibbs Golfklubb)
Nils Billving, (S:t Ibbs Golfklubb)
5) Allerum, 371
Hans Kindberg, (Allerum Golfklubb)
Reidar Johansen, (Allerum Golfklubb)
Gunnar Brink, (Allerum Golfklubb)
Kent Persson, (Allerum Golfklubb)
Stefan Ahlqvist, (Allerum Golfklubb)
6) Eslöv, 372
Sven Göransson, (Eslövs Golfklubb)
Jan Pedersen, (Eslövs Golfklubb)
Ragno Bergqvist, (Eslövs Golfklubb)
Anders Strandberg, (Eslövs Golfklubb)