Scandinavian golf Club

Här är alla vinnare i SGC Måndagsspecial

Ingrid Ek, Agneta Thurlin, Maria Qvillby och Catharina Tavakolinia vann SGC Måndagsspecial LAGD klass på måndagen.

De var till slut sju slag före tvåorna Lena Fält, Vidbynäs Golf, Christina Antmyr, Partille Golfklubb, Gunvor Carlsson, Knistad Golf & Country Club och Lisbeth Lundin, Fjällbacka Golfklubb. Trea kom Boel Wallin, Trosa Golfklubb, Inga-Lill Lundberg, Gävle Golfklubb, Eva Petersson, Orust Golfklubb och Inger Hertzell-Dieckhoff, Wermdö Golf & Country Club. Ingrid Ek, Agneta Thurlin, Maria Qvillby och Catharina Tavakolinia hade till slut 112 slag.

I Herrar A blev Ola Bergh, Dalsjö Golfklubb, segrare på 69 slag.

I LAGH klass vann Ola Bergh, Mats Lund, Michael Ivarsson och Børge Tøttrup (H), på 124 slag. De avslutade på lika många slag, men med lägre handicap än andraplacerade Lena Fält, Vidbynäs Golf, Christina Antmyr, Partille Golfklubb, Gunvor Carlsson, Knistad Golf & Country Club och Lisbeth Lundin, Fjällbacka Golfklubb. Tredjeplatsen knep Boel Wallin, Trosa Golfklubb, Inga-Lill Lundberg, Gävle Golfklubb, Eva Petersson, Orust Golfklubb och Inger Hertzell-Dieckhoff, Wermdö Golf & Country Club.

I Herrar B blev Børge Tøttrup (H), Furesø Golfklub, segrare på 73 slag.

I Damer A vann Elisabeth Öhrn från Borås Golfklubb på 63 slag.

Damer B vanns av Ingrid Ek, Nässjö Golfklubb, på 65 slag.

I LAGD klass vann Ingrid Ek, Agneta Thurlin, Maria Qvillby och Catharina Tavakolinia, på 112 slag. De hamnade sju slag före tvåorna Lena Fält, Vidbynäs Golf, Christina Antmyr, Partille Golfklubb, Gunvor Carlsson, Knistad Golf & Country Club och Lisbeth Lundin, Fjällbacka Golfklubb. På tredje plats kom Boel Wallin, Trosa Golfklubb, Inga-Lill Lundberg, Gävle Golfklubb, Eva Petersson, Orust Golfklubb och Inger Hertzell-Dieckhoff, Wermdö Golf & Country Club.

Herrar A vanns av Ola Bergh, Dalsjö Golfklubb, på 69 slag.

I LAGH klass vann Ola Bergh, Mats Lund, Michael Ivarsson och Børge Tøttrup (H), på 124 slag. De slutade på lika många slag, men med lägre sammanlagt handicap än andraplacerade Lena Fält, Vidbynäs Golf, Christina Antmyr, Partille Golfklubb, Gunvor Carlsson, Knistad Golf & Country Club och Lisbeth Lundin, Fjällbacka Golfklubb. Trea blev Boel Wallin, Trosa Golfklubb, Inga-Lill Lundberg, Gävle Golfklubb, Eva Petersson, Orust Golfklubb och Inger Hertzell-Dieckhoff, Wermdö Golf & Country Club.

I Herrar B vann Børge Tøttrup (H) från Furesø Golfklub på 73 slag.

Damer A vanns av Elisabeth Öhrn, Borås Golfklubb, på 63 slag.

Ingrid Ek från Nässjö Golfklubb vann Damer B på 65 slag.

Tävlingen avgjordes på Scandinavian golf Club. Banans par är 71.

Resultat (LAGD klass):

1) Ek / Qvillby / Thurlin / Tavakolinia, 112

Ingrid Ek, (Nässjö Golfklubb)

Agneta Thurlin, (Burviks Golfklubb)

Maria Qvillby, (Strömstads Golfklubb)

Catharina Tavakolinia, (Väddö Golfklubb)

2) Fält / Carlsson / Lundin / Antmyr, 119

Lena Fält, (Vidbynäs Golf)

Christina Antmyr, (Partille Golfklubb)

Gunvor Carlsson, (Knistad Golf & Country Club)

Lisbeth Lundin, (Fjällbacka Golfklubb)

3) Lundberg / Hertzell-Dieckhoff / Petersson / Wallin, 120

Boel Wallin, (Trosa Golfklubb)

Inga-Lill Lundberg, (Gävle Golfklubb)

Eva Petersson, (Orust Golfklubb)

Inger Hertzell-Dieckhoff, (Wermdö Golf & Country Club)

4) Johnsson / Raaschou / Roos / Sjövoll Johansen, 121

Carina Johnsson, (Väddö Golfklubb)

Ulla Raaschou, (Saltsjöbadens Golfklubb)

Torunn Sjövoll Johansen, (Scandinavian golf Club)

Agneta Roos, (Sölvesborgs Golfklubb)

5) Öhrn / Zweifel / Åström Sjölund / Tøttrup, 122

Elisabeth Öhrn, (Borås Golfklubb)

Maria Zweifel, (Skaftö Golfklubb)

Annelise Tøttrup, (Furesø Golfklub)

Christina Åström Sjölund, (Scandinavian golf Club)

6) Åhl / Andersson / Waitzfelder / Parén, 123

Monica Åhl, (Frösåker Golfklubb)

Britt-Marie Andersson, (Eksjö Golfklubb)

Margareta Parén, (Bjäre Golfklubb)

Eva Waitzfelder, (Cloud Golf Club)

Resultat (LAGH klass):

1) Lund / Ivarsson / Bergh / Tøttrup (H), 124

Ola Bergh, (Dalsjö Golfklubb)

Mats Lund, (Hagge Golfklubb)

Michael Ivarsson, (Falun-Borlänge Golfklubb)

Børge Tøttrup (H), (Furesø Golfklub)

2) Jungefeldt / Thurlin / Leiris / Roos, 124

Olle Thurlin, (Burviks Golfklubb)

Hans Jungefeldt, (HaningeStrand Golfklubb)

Lennart Leiris, (Bråvikens Golfklubb)

Lars Roos, (Sölvesborgs Golfklubb)

3) Qvillby / Engerfelt / Sjölund / Lundberg, 126

Torsten Lundberg, (Gävle Golfklubb)

Jörgen Engerfelt, (Hagge Golfklubb)

Jan Qvillby, (Strömstads Golfklubb)

Anders Sjölund, (Scandinavian golf Club)

4) Fält / Murvall / Pedersen / Wallin, 128

Kjell Fält, (Vidbynäs Golf)

Göran Wallin, (Umeå Norrmjöle Golfklubb)

Clas Murvall, (Falkenbergs Golfklubb)

Torodd Pedersen, (Scandinavian golf Club)

5) Öhrn / Petersson / Olsson / Gälman, 130

Stig Petersson, (Orust Golfklubb)

Stefan Gälman, (Torreby Golfklubb)

Lars-Göran Olsson, (Fjällbacka Golfklubb)

Lennart Öhrn, (Borås Golfklubb)

6) Tavakolinia / Sörensen / Eriksson / Ek, 134

Lennart Eriksson, (Eksjö Golfklubb)

Jerry Ek, (Nässjö Golfklubb)

Reza Tavakolinia, (Väddö Golfklubb)

Per Skall Sörensen, (Scandinavian golf Club)

7) Carlsson / Allerup / Malm / Hellgren, 134

Sune Carlsson, (Knistad Golf & Country Club)

Tore Malm, (Skaftö Golfklubb)

Olle Hellgren, (Nora Golfklubb)

Bjarne Allerup, (Midtsjællands Golfklub)

8) Clauson / Wennerholm / Wittskog / Andersson, 138

Anders Wittskog, (Nässjö Golfklubb)

Leif Andersson, (Nässjö Golfklubb)

Kjell-Åke Wennerholm, (Eksjö Golfklubb)

Peter Clauson, (Sparren Golfklubb)

9) Wallin / Johnsson / Jildergård / Antmyr, 141

Ulf Wallin, (Trosa Golfklubb)

Bo- Anders Antmyr, (Partille Golfklubb)

Christer Johnsson, (Väddö Golfklubb)

Bo Jildergård, (Huvudstadens Golfklubb)

10) Raaschou / Furmyr, 170

Karl-Henrik Raaschou, (Saltsjöbadens Golfklubb)

Jens Furmyr, (Scandinavian golf Club)

Resultat (LAGD klass):

1) Ek / Qvillby / Thurlin / Tavakolinia, 112

Ingrid Ek, (Nässjö Golfklubb)

Agneta Thurlin, (Burviks Golfklubb)

Maria Qvillby, (Strömstads Golfklubb)

Catharina Tavakolinia, (Väddö Golfklubb)

2) Fält / Carlsson / Lundin / Antmyr, 119

Lena Fält, (Vidbynäs Golf)

Christina Antmyr, (Partille Golfklubb)

Gunvor Carlsson, (Knistad Golf & Country Club)

Lisbeth Lundin, (Fjällbacka Golfklubb)

3) Lundberg / Hertzell-Dieckhoff / Petersson / Wallin, 120

Boel Wallin, (Trosa Golfklubb)

Inga-Lill Lundberg, (Gävle Golfklubb)

Eva Petersson, (Orust Golfklubb)

Inger Hertzell-Dieckhoff, (Wermdö Golf & Country Club)

4) Johnsson / Raaschou / Roos / Sjövoll Johansen, 121

Carina Johnsson, (Väddö Golfklubb)

Ulla Raaschou, (Saltsjöbadens Golfklubb)

Torunn Sjövoll Johansen, (Scandinavian golf Club)

Agneta Roos, (Sölvesborgs Golfklubb)

5) Öhrn / Zweifel / Åström Sjölund / Tøttrup, 122

Elisabeth Öhrn, (Borås Golfklubb)

Maria Zweifel, (Skaftö Golfklubb)

Annelise Tøttrup, (Furesø Golfklub)

Christina Åström Sjölund, (Scandinavian golf Club)

6) Åhl / Andersson / Waitzfelder / Parén, 123

Monica Åhl, (Frösåker Golfklubb)

Britt-Marie Andersson, (Eksjö Golfklubb)

Margareta Parén, (Bjäre Golfklubb)

Eva Waitzfelder, (Cloud Golf Club)

Resultat (LAGH klass):

1) Lund / Ivarsson / Bergh / Tøttrup (H), 124

Ola Bergh, (Dalsjö Golfklubb)

Mats Lund, (Hagge Golfklubb)

Michael Ivarsson, (Falun-Borlänge Golfklubb)

Børge Tøttrup (H), (Furesø Golfklub)

2) Jungefeldt / Thurlin / Leiris / Roos, 124

Olle Thurlin, (Burviks Golfklubb)

Hans Jungefeldt, (HaningeStrand Golfklubb)

Lennart Leiris, (Bråvikens Golfklubb)

Lars Roos, (Sölvesborgs Golfklubb)

3) Qvillby / Engerfelt / Sjölund / Lundberg, 126

Torsten Lundberg, (Gävle Golfklubb)

Jörgen Engerfelt, (Hagge Golfklubb)

Jan Qvillby, (Strömstads Golfklubb)

Anders Sjölund, (Scandinavian golf Club)

4) Fält / Murvall / Pedersen / Wallin, 128

Kjell Fält, (Vidbynäs Golf)

Göran Wallin, (Umeå Norrmjöle Golfklubb)

Clas Murvall, (Falkenbergs Golfklubb)

Torodd Pedersen, (Scandinavian golf Club)

5) Öhrn / Petersson / Olsson / Gälman, 130

Stig Petersson, (Orust Golfklubb)

Stefan Gälman, (Torreby Golfklubb)

Lars-Göran Olsson, (Fjällbacka Golfklubb)

Lennart Öhrn, (Borås Golfklubb)

6) Tavakolinia / Sörensen / Eriksson / Ek, 134

Lennart Eriksson, (Eksjö Golfklubb)

Jerry Ek, (Nässjö Golfklubb)

Reza Tavakolinia, (Väddö Golfklubb)

Per Skall Sörensen, (Scandinavian golf Club)

7) Carlsson / Allerup / Malm / Hellgren, 134

Sune Carlsson, (Knistad Golf & Country Club)

Tore Malm, (Skaftö Golfklubb)

Olle Hellgren, (Nora Golfklubb)

Bjarne Allerup, (Midtsjællands Golfklub)

8) Clauson / Wennerholm / Wittskog / Andersson, 138

Anders Wittskog, (Nässjö Golfklubb)

Leif Andersson, (Nässjö Golfklubb)

Kjell-Åke Wennerholm, (Eksjö Golfklubb)

Peter Clauson, (Sparren Golfklubb)

9) Wallin / Johnsson / Jildergård / Antmyr, 141

Ulf Wallin, (Trosa Golfklubb)

Bo- Anders Antmyr, (Partille Golfklubb)

Christer Johnsson, (Väddö Golfklubb)

Bo Jildergård, (Huvudstadens Golfklubb)

10) Raaschou / Furmyr, 170

Karl-Henrik Raaschou, (Saltsjöbadens Golfklubb)

Jens Furmyr, (Scandinavian golf Club)