Uddevalla Golfklubb

Håkan Frendberg och Jacob Lüttschwager och Christer Viktorsson och Peter Löfgren vann Hummergolf

Det blev Håkan Frendberg och Jacob Lüttschwager som vann Hummergolf A klass på lördagen. De var till slut ett slag före tvåorna Magnus Kamperin, Uddevalla Golfklubb och Bengt Karlsson, Uddevalla Golfklubb. Trea kom Kenneth Ivarsson, Uddevalla Golfklubb och Ricky Andersson, Uddevalla Golfklubb. Håkan Frendberg och Jacob Lüttschwager hade 62 slag.

I B klass vann Christer Viktorsson och Peter Löfgren, på 57 slag. De slutade fyra slag före andraplacerade Magnus Kamperin, Uddevalla Golfklubb och Bengt Karlsson, Uddevalla Golfklubb. Tredjeplatsen tog Kenneth Ivarsson, Uddevalla Golfklubb och Ricky Andersson, Uddevalla Golfklubb.

Hummergolf avgjordes på Uddevalla Golfklubb. Banans par är 70.

Resultat (A klass):

1) Frendberg / Lüttschwager, 62

Håkan Frendberg, (Uddevalla Golfklubb)

Jacob Lüttschwager, (Dagsholm Golfklubb)

2) Kamperin / Karlsson, 63

Magnus Kamperin, (Uddevalla Golfklubb)

Bengt Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

3) Andersson / Ivarsson, 64

Kenneth Ivarsson, (Uddevalla Golfklubb)

Ricky Andersson, (Uddevalla Golfklubb)

4) Johansson / Johansson, 64

Hans Johansson, (Koberg Golfklubb)

Agneta Johansson, (Koberg Golfklubb)

5) Olofsson / Axgren, 64

Bengt Axgren, (Öijared Golfklubb)

Margareta Olofsson, (Öijared Golfklubb)

6) Jonsson / Eliasson, 65

Lennart Jonsson, (Uddevalla Golfklubb)

Bengt Eliasson, (Uddevalla Golfklubb)

7) Björkdahl / Johansson, 66

Hanna Björkdahl, (Gullbringa Golf & Country Club)

Robert Johansson, (Gullbringa Golf & Country Club)

8) Jansson / Jansson, 66

Petra Jansson, (Uddevalla Golfklubb)

Ralf Jansson, (Uddevalla Golfklubb)

9) Björkdahl / Björkdahl, 66

Christian Björkdahl, (Lyckorna Golfklubb)

Rolf Björkdahl, (Uddevalla Golfklubb)

10) Linderoth / Skeie, 67

Öyvind Skeie, (Uddevalla Golfklubb)

Robin Linderoth, (Uddevalla Golfklubb)

11) Eksell / Antonsson, 67

Christer Antonsson, (Dagsholm Golfklubb)

Joel Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

12) Mårtensson / Sanftleben, 67

Susanne Mårtensson, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Sanftleben, (Uddevalla Golfklubb)

13) Ryberg / Samuelsson, 67

Jörgen Ryberg, (Uddevalla Golfklubb)

Göran Samuelsson, (Lyckorna Golfklubb)

14) Askerfors / Askerfors, 68

Edwin Askerfors, (Skaftö Golfklubb)

Mikael Askerfors, (Skaftö Golfklubb)

15) Frendberg / Nyberg Eriksson, 68

Thomas Frendberg, (Vårgårda Golfklubb)

Stefan Nyberg Eriksson, (Lyckorna Golfklubb)

16) Johansson / Andreasson, 68

Stefan Andreasson, (Dagsholm Golfklubb)

Ulf Jonas Johansson, (Dagsholm Golfklubb)

17) Eksell / Eksell, 68

Rikard Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

Helén Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

18) Granlund / Granlund, 69

Carl Granlund, (Koberg Golfklubb)

Fredrik Granlund, (Koberg Golfklubb)

19) Anderson / Hansson, 69

Svante Hansson, (Uddevalla Golfklubb)

Filip Anderson, (Uddevalla Golfklubb)

20) Hansson / Hansson, 70

Royne Hansson, (Uddevalla Golfklubb)

Fredrik Hansson, (Lyckorna Golfklubb)

21) Isgren / Ankargren, 70

Ulf Isgren, (Lyckorna Golfklubb)

Stefan Ankargren, (Lyckorna Golfklubb)

22) Franzén / Wallentinson, 70

Maria Franzén, (Uddevalla Golfklubb)

Patrik Wallentinson, (Mjölkeröds Golfklubb)

23) Lundberg / Lundberg, 70

Anna-Karin Lundberg, (Uddevalla Golfklubb)

Erica Lundberg, (Uddevalla Golfklubb)

24) Knutsson / Hermansson, 71

Johan Knutsson, (Dagsholm Golfklubb)

Magnus Hermansson, (S:t Jörgen Park Golf Club)

25) Fredriksson / Olsson, 71

Bengt Fredriksson, (Uddevalla Golfklubb)

Jörgen Olsson, (Uddevalla Golfklubb)

26) Magnusson / Magnusson, 71

Carl-Magnus Magnusson, (Tjörns Golfklubb)

Anders Magnusson, (Tjörns Golfklubb)

27) Nilsson / Alfredsson, 71

Jan Alfredsson, (Onsjö Golfklubb)

Pär Nilsson, (Lysekil Holma Golfklubb)

28) Lindblad / Lindblad, 71

Sverre Lindblad, (Onsjö Golfklubb)

Sterner Lindblad, (Melleruds Golfklubb)

29) Carlsson / Carlsson, 72

Stefan Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Maud Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

30) Davidsson / Ganesakaran, 73

Henrik Davidsson, (Uddevalla Golfklubb)

Romesh Ganesakaran, (Uddevalla Golfklubb)

31) Starkenberg / Knutson, 74

Jonas Starkenberg, (Uddevalla Golfklubb)

Carl Knutson, (Lyckorna Golfklubb)

32) Bratt / Friberg, 75

Stefan Bratt, (Dagsholm Golfklubb)

Joackim Friberg, (Dagsholm Golfklubb)

33) Öjerskog / Lindblom, 79

Björn Lindblom, (Lysekil Holma Golfklubb)

Alexander Öjerskog, (Lysekil Holma Golfklubb)

34) Karlsson / Broberg, 88

Fredrik Broberg, (Onsjö Golfklubb)

Per Karlsson, (Koberg Golfklubb)

Resultat (B klass):

1) Viktorsson / Löfgren, 57

Christer Viktorsson, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Löfgren, (Uddevalla Golfklubb)

2) Viinikainen / Hansson, 61

Jari Viinikainen, (Skaftö Golfklubb)

Anneli Hansson, (Skaftö Golfklubb)

3) Sameby / Sameby, 64

Birgitta Sameby, (Torslanda Golfklubb)

Bengt Sameby, (Torslanda Golfklubb)

4) Johansson / Johansson, 65

Bengt Johansson, (Torslanda Golfklubb)

Lena Johansson, (Torslanda Golfklubb)

5) Andersson / Jussinoja, 65

Birgitta Andersson, (Uddevalla Golfklubb)

Jarmo Jussinoja, (Uddevalla Golfklubb)

6) Svanberg / Lundkvist, 66

Lennart Lundkvist, (Uddevalla Golfklubb)

Bertil Svanberg, (Uddevalla Golfklubb)

7) Jacobsson / Henriksson, 66

Joakim Jacobsson, (Uddevalla Golfklubb)

Conny Henriksson, (Uddevalla Golfklubb)

8) Håkansson / Håkansson, 67

Susana Håkansson, (Uddevalla Golfklubb)

Anders Håkansson, (Uddevalla Golfklubb)

9) Hedlund / Brännvall Hedlund, 67

Pelle Hedlund, (Uddevalla Golfklubb)

Ulrika Brännvall Hedlund, (Uddevalla Golfklubb)

10) Sjöberg / Karlsson, 67

Peter Sjöberg, (Mjölkeröds Golfklubb)

Helén Karlsson, (Mjölkeröds Golfklubb)

11) Aldegren / Karlsson, 67

Ulrika Karlsson, (Torreby Golfklubb)

Niklas Aldegren, (Torreby Golfklubb)

12) Jansson / Engdahl, 67

Mats Jansson, (Uddevalla Golfklubb)

Håkan Engdahl, (Uddevalla Golfklubb)

13) Petersson / Gustavsson, 69

Ulf Petersson, (Lerjedalens Golfklubb)

Cecilia Gustavsson, (Lerjedalens Golfklubb)

14) Platenik / Bülow, 70

Carola Bülow, (Bredareds Golfklubb)

Johan Platenik, (Bredareds Golfklubb)

15) Gustafsson / Frisk, 70

Håkan Gustafsson, (Uddevalla Golfklubb)

Gert Frisk, (Uddevalla Golfklubb)

16) Linusson / Linusson, 70

Lotta Linusson, (Lyckorna Golfklubb)

Roberth Linusson, (Lyckorna Golfklubb)

17) Olsson / Rosell, 70

Sylve Olsson, (Uddevalla Golfklubb)

Jack Rosell, (Uddevalla Golfklubb)

18) Setälä / Setälä, 70

Peter Setälä, (Lundsbrunn Golfklubb)

Rita Setälä, (Lundsbrunn Golfklubb)

19) Johansson / Wennström Juslin, 72

Jan-Erik Johansson, (Uddevalla Golfklubb)

Christina Wennström Juslin, (Uddevalla Golfklubb)

20) Carlsson / Carlsson, 72

Helén Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Conny Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

21) Mattiasson / Mattiasson, 72

Marina Mattiasson, (Torslanda Golfklubb)

Roger Mattiasson, (Torslanda Golfklubb)

22) Särnå / Särnå, 73

Marianne Särnå, (Torslanda Golfklubb)

Jörgen Särnå, (Torslanda Golfklubb)

23) Ceder / Pilot, 73

Leif Ceder, (Uddevalla Golfklubb)

Mikael Pilot, (Uddevalla Golfklubb)

24) Adielsson / Adielsson, 73

Mats Adielsson, (Stenungsund Golfklubb)

Gerd Adielsson, (Stenungsund Golfklubb)

25) Göransson / Göransson, 75

Peter Göransson, (Torslanda Golfklubb)

Elisabeth Göransson, (Torslanda Golfklubb)

26) Jörnelius / Ringblom, 77

Mikael Jörnelius, (Uddevalla Golfklubb)

Conny Ringblom, (Uddevalla Golfklubb)

27) Karlsson / Karlsson, 78

Marice Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

28) Jonsson / Johansson, 79

Ylva Jonsson, (Uddevalla Golfklubb)

Britt-Marie Johansson, (Uddevalla Golfklubb)

29) Josefsson / Cederholm, 80

Yngwe Cederholm, (Uddevalla Golfklubb)

Hans-Erik Josefsson, (Uddevalla Golfklubb)

30) Johansson / Blom, 81

Bjarne Blom, (Uddevalla Golfklubb)

Kent-Owe Johansson, (Uddevalla Golfklubb)

31) Baudou / Leemloch, 82

Mathias Baudou, (Uddevalla Golfklubb)

Kari Leemloch, (Uddevalla Golfklubb)