Sotenäs Golfklubb

Mattias Hägglund och Peter Nilsson och Vera Steineck och Morten Gierlöff vann Tenegolfen

Mattias Hägglund och Peter Nilsson vann på söndagen Tenegolfen A klass. De slutade på lika många slag, men med lägre sammanlagt handicap än tvåorna Ulf Nilsson, Sotenäs Golfklubb och William Nilsson, Sotenäs Golfklubb. Trea blev Magnus Johansson, Sotenäs Golfklubb och Mats Larsson, Sotenäs Golfklubb. Mattias Hägglund och Peter Nilsson hade 67 slag.

I B klass vann Vera Steineck och Morten Gierlöff, på 64 slag. De hamnade ett slag före andraplacerade Ulf Nilsson, Sotenäs Golfklubb och William Nilsson, Sotenäs Golfklubb. På tredje plats kom Magnus Johansson, Sotenäs Golfklubb och Mats Larsson, Sotenäs Golfklubb.

Tävlingen avgjordes på Sotenäs Golfklubb. Banans par är 71.

Resultat (A klass):

1) Hägglund / Nilsson, 67

Mattias Hägglund, (Sotenäs Golfklubb)

Peter Nilsson, (Sotenäs Golfklubb)

2) Nilsson / Nilsson, 67

Ulf Nilsson, (Sotenäs Golfklubb)

William Nilsson, (Sotenäs Golfklubb)

3) Johansson / Larsson, 67

Magnus Johansson, (Sotenäs Golfklubb)

Mats Larsson, (Sotenäs Golfklubb)

4) Selstam / Hammarström, 68

Olle Punk Selstam, (Sparren Golfklubb)

Glenn Hammarström, (Sparren Golfklubb)

5) Olofsson / Mårtensson, 69

Mats Olofsson, (Sotenäs Golfklubb)

Per Mårtensson, (Lysekil Holma Golfklubb)

6) Nilsson / Jagetun, 70

Lars Jagetun, (Sotenäs Golfklubb)

Clara Nilsson, (Sotenäs Golfklubb)

7) Claesson / Moberg, 70

Ann Moberg, (Borås Golfklubb)

Anders Claesson, (Sotenäs Golfklubb)

8) Gustavsson / Ingebäck, 71

Per-Inge Gustavsson, (Sotenäs Golfklubb)

Hans Ingebäck, (Sotenäs Golfklubb)

9) Hendriksson / Karlsson, 72

Anders Hendriksson, (Sotenäs Golfklubb)

Viktoria Karlsson, (Sotenäs Golfklubb)

10) Johansson / Johansson, 72

Kenth Johansson, (Sotenäs Golfklubb)

Jonas Johansson, (Ekholmsnäs Golf)

11) Palle Thorsen / Thorsen, 72

Linda Palle Thorsen, (Sotenäs Golfklubb)

Jan Thorsen, (Sotenäs Golfklubb)

12) Jansson / Albertsson, 73

Kristoffer Jansson, (Sotenäs Golfklubb)

Mattias Albertsson, (Sotenäs Golfklubb)

13) Strömberg / Adlercreutz, 73

Håkan Strömberg, (Öijared Golfklubb)

Katarina Adlercreutz, (Öijared Golfklubb)

14) Jacobsson / Olsson, 73

Kärstin Jacobsson, (Sotenäs Golfklubb)

Mari-Anne Olsson, (Sotenäs Golfklubb)

15) Brandin / Högye, 73

Julianna Högye, (Sotenäs Golfklubb)

Ove Brandin, (Sotenäs Golfklubb)

16) Josefsson / Josefsson, 75

Kjell-Arne Josefsson, (Sotenäs Golfklubb)

James Josefsson, (Sotenäs Golfklubb)

17) Praetorius / Corneliusson, 75

Lars Corneliusson, (Sotenäs Golfklubb)

Annette Praetorius, (Sotenäs Golfklubb)

18) Mattesson / Bengtsson, 75

Viveca Mattesson, (Sotenäs Golfklubb)

Aron Bengtsson, (Sotenäs Golfklubb)

19) Jonsson / Isaksson, 77

Börje Jonsson, (Sotenäs Golfklubb)

Per Isaksson, (Sotenäs Golfklubb)

20) Thorsen / Röhlander, 78

Mikael Röhlander, (Sotenäs Golfklubb)

Emil Thorsen, (Sotenäs Golfklubb)

21) Jönsson / Johansson, 78

Tommy Jönsson, (Sotenäs Golfklubb)

Morgan Johansson, (Sotenäs Golfklubb)

22) Lindström / Lindström, 78

Jan-Erik Lindström, (Lysegårdens Golfklubb)

Ann-Charlotte Lindström, (Lysegårdens Golfklubb)

23) Kindbom / Zetterström, 80

Johan Zetterström, (Kungsbacka Golfklubb)

Carin Kindbom, (Kungsbacka Golfklubb)

24) Steen / Sigsfors Steen, 82

Rolf Steen, (Sotenäs Golfklubb)

Lena Sigsfors Steen, (Sotenäs Golfklubb)

25) Samuelsson / Samuelsson, 83

Andreas Samuelsson, (Uddevalla Golfklubb)

Eva Samuelsson, (Uddevalla Golfklubb)

26) Andrée / Andrée, 83

Bernth Andrée, (Sotenäs Golfklubb)

Britt-Marie Andrée, (Sotenäs Golfklubb)

Resultat (B klass):

1) Gierlöff / Steineck, 64

Vera Steineck, (Troxhammar Golfklubb)

Morten Gierlöff, (Troxhammar Golfklubb)

3) Åsberg / Åsberg Lara, 65

Florangel Åsberg, (Sotenäs Golfklubb)

Maria Elena Åsberg Lara, (Sotenäs Golfklubb)

4) Lövqvist / Lövqvist, 66

Robin Lövqvist, (Sotenäs Golfklubb)

Jan Lövqvist, (Sotenäs Golfklubb)

5) Modig / Mabäcker, 68

Elisabeth Mabäcker, (Sotenäs Golfklubb)

Ingalill Modig, (Sotenäs Golfklubb)

6) Ströberg / Ströberg, 69

Unni Ströberg, (Sotenäs Golfklubb)

Ingemar Ströberg, (Sotenäs Golfklubb)

7) Rohdin / Rohdin, 70

Barbro Rohdin, (Sotenäs Golfklubb)

Lars Rohdin, (Sotenäs Golfklubb)

8) Bergenson / Linderoth, 71

Benny Linderoth, (Sotenäs Golfklubb)

Lars Bergenson, (Sotenäs Golfklubb)

9) Philipson / Philipson, 72

Bertil Philipson, (Sotenäs Golfklubb)

Iris Philipson, (Sotenäs Golfklubb)

10) Frödén / Frödén, 72

Ann-Catrin Frödén, (Sotenäs Golfklubb)

Dan Frödén, (Sotenäs Golfklubb)

11) Ericson / Ericson, 72

Martin Ericson, (Sotenäs Golfklubb)

Catarina Ericson, (Sotenäs Golfklubb)

12) Rönnblom / Rönnblom, 73

Birgitta Rönnblom, (Sotenäs Golfklubb)

Åke Rönnblom, (Sotenäs Golfklubb)

2) Blomqvist / Andersson, 65

Mårten Blomqvist, (Sotenäs Golfklubb)

Lasse Andersson, (Sotenäs Golfklubb)

14) Karlsson / K Arndt, 74

Ingrid K Arndt, (Sotenäs Golfklubb)

Morgan Karlsson, (Sotenäs Golfklubb)

15) Ullbro / Ullbro, 75

Eva Ullbro, (Sotenäs Golfklubb)

Christer Ullbro, (Sotenäs Golfklubb)

16) Traeland / Hultgren, 75

Christer Hultgren, (Sotenäs Golfklubb)

Kåre Traeland, (Sotenäs Golfklubb)

17) Åsberg / Åsberg, 75

Anita Åsberg, (Sotenäs Golfklubb)

Leif Åsberg, (Sotenäs Golfklubb)

18) Jacobsson / Jacobsson, 78

Kerstin Jacobsson, (Sotenäs Golfklubb)

Mats Jacobsson, (Sotenäs Golfklubb)

19) Anderzon / Hultén, 78

Madeleine Hultén, (Sotenäs Golfklubb)

Thomas Anderzon, (Sotenäs Golfklubb)

20) Nordqvist / Nordqvist, 80

Christer Nordqvist, (Sotenäs Golfklubb)

Barbro Nordqvist, (Sotenäs Golfklubb)

21) Blomgren / Blomgren, 80

Lennart Blomgren, (Sotenäs Golfklubb)

Margreth Blomgren, (Sotenäs Golfklubb)

22) Bickel / Nilsson, 80

Denise Bickel, (Sotenäs Golfklubb)

Ulf P Nilsson, (Sotenäs Golfklubb)

23) Askenbäck / Askenbäck, 80

Ulla-Britt Askenbäck, (Sotenäs Golfklubb)

Leif Askenbäck, (Sotenäs Golfklubb)

13) Holgersson / Holgersson, 73

Roland Holgersson, (Sotenäs Golfklubb)

Britt-Marie Holgersson, (Sotenäs Golfklubb)