Roslagens Golfklubb Norrtälje

Här är vinnarna i vinnare i Seriespel H50 div 1 omg 3

Pär Åkermark från Gävle Golfklubb vann Seriespel H50 div 1 omg 3 Singelklass på söndagen. Pär Åkermark hade 71 slag.

I Lagklass vann Joakim Stolpe, Erik Gunnarsson, Håkan Bergström och Carl-Magnus Strömberg, på 226 slag.

Singelklass vanns av Pär Åkermark, Gävle Golfklubb, på 71 slag.

I Lagklass vann Joakim Stolpe, Erik Gunnarsson, Håkan Bergström och Carl-Magnus Strömberg, på 226 slag.

Tävlingen spelades på Roslagens Golfklubb Norrtälje. Banans par är 72.

Resultat (Lagklass):

1) Upsala Gk lag 1, 226

Joakim Stolpe, (Upsala Golfklubb)

Erik Gunnarsson, (Upsala Golfklubb)

Håkan Bergström, (Upsala Golfklubb)

Carl-Magnus Strömberg, (Upsala Golfklubb)

2) Golf Uppsala, 229

Mikael Fredriksson, (GolfUppsala)

Mikael Lundén, (GolfUppsala)

Magnus Fredriksson, (GolfUppsala)

Jonas Ekström, (GolfUppsala)

3) Roslagens GK, 230

Hans Hölzer, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Thomas Eriksson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Anders Lijsing, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Mikael Öst, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

4) Sigtuna, 235

Mats Jäverlind, (Sigtuna Golfklubb)

Lars Siljedahl, (Sigtuna Golfklubb)

Marc Paalzow, (Sigtuna Golfklubb)

Lars Bäck, (Sigtuna Golfklubb)

5) Gävle GK, 238

Peter von Reedtz, (Gävle Golfklubb)

Pär Åkermark, (Gävle Golfklubb)

Ulf Andersson, (Gävle Golfklubb)

6) Örbyhus GK, 245

Ronnie Birkehorn, (Örbyhus Golfklubb)

Roger M Eriksson, (Örbyhus Golfklubb)

Magnus Borger, (Örbyhus Golfklubb)

Andreas Molin, (Bro Hof Slott Golf Club)

7) Friibergh GK, 246

Ingemar Asphamn, (Friiberghs Golfklubb)

Anders Ekman, (Friiberghs Golfklubb)

Tomas Ödqvist, (Friiberghs Golfklubb)

Thom Eklund, (Friiberghs Golfklubb)

7) Upsala GK lag 2, 246

Per-Arne Nyberg, (Upsala Golfklubb)

Ulf Pettersson, (Upsala Golfklubb)

Jonas Westlund, (Upsala Golfklubb)

Lars Kraft, (Upsala Golfklubb)

9) Arlandastad, 249

Peter Edin, (Arlandastad Golfklubb)

Anders Ericsson, (Arlandastad Golfklubb)

Urban Hobring, (Arlandastad Golfklubb)

Jari Hållman, (Arlandastad Golfklubb)

Resultat (Lagklass):

1) Upsala Gk lag 1, 226

Joakim Stolpe, (Upsala Golfklubb)

Erik Gunnarsson, (Upsala Golfklubb)

Håkan Bergström, (Upsala Golfklubb)

Carl-Magnus Strömberg, (Upsala Golfklubb)

2) Golf Uppsala, 229

Mikael Fredriksson, (GolfUppsala)

Mikael Lundén, (GolfUppsala)

Magnus Fredriksson, (GolfUppsala)

Jonas Ekström, (GolfUppsala)

3) Roslagens GK, 230

Hans Hölzer, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Thomas Eriksson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Anders Lijsing, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Mikael Öst, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

4) Sigtuna, 235

Mats Jäverlind, (Sigtuna Golfklubb)

Lars Siljedahl, (Sigtuna Golfklubb)

Marc Paalzow, (Sigtuna Golfklubb)

Lars Bäck, (Sigtuna Golfklubb)

5) Gävle GK, 238

Peter von Reedtz, (Gävle Golfklubb)

Pär Åkermark, (Gävle Golfklubb)

Ulf Andersson, (Gävle Golfklubb)

6) Örbyhus GK, 245

Ronnie Birkehorn, (Örbyhus Golfklubb)

Roger M Eriksson, (Örbyhus Golfklubb)

Magnus Borger, (Örbyhus Golfklubb)

Andreas Molin, (Bro Hof Slott Golf Club)

7) Friibergh GK, 246

Ingemar Asphamn, (Friiberghs Golfklubb)

Anders Ekman, (Friiberghs Golfklubb)

Tomas Ödqvist, (Friiberghs Golfklubb)

Thom Eklund, (Friiberghs Golfklubb)

7) Upsala GK lag 2, 246

Per-Arne Nyberg, (Upsala Golfklubb)

Ulf Pettersson, (Upsala Golfklubb)

Jonas Westlund, (Upsala Golfklubb)

Lars Kraft, (Upsala Golfklubb)

9) Arlandastad, 249

Peter Edin, (Arlandastad Golfklubb)

Anders Ericsson, (Arlandastad Golfklubb)

Urban Hobring, (Arlandastad Golfklubb)

Jari Hållman, (Arlandastad Golfklubb)