Alfta-Edsbyns Golfklubb

Klar seger för Arne Stenberg och Eva Hedlin

Arne Stenberg och Eva Hedlin vann Sponsor- och kommittégolf på lördagen.

De avslutade två poäng före tvåorna Bengt Nilsson, Alfta-Edsbyns Golfklubb och Birgitta Nilsson, Alfta-Edsbyns Golfklubb. På tredje plats kom Kent Olsson, Alfta-Edsbyns Golfklubb och Urban Sigfridsson, Alfta-Edsbyns Golfklubb. Arne Stenberg och Eva Hedlin slutade på 49 poäng.

Sponsor- och kommittégolf avgjordes på Alfta-Edsbyns Golfklubb i Ovanåker.

Resultat (A klass):

1) Tävling-HCP kommitte, 49

Arne Stenberg, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Eva Hedlin, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

2) Birgitta Nilsson / Bengt Nilsson, 47

Bengt Nilsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Birgitta Nilsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

3) Helsingenet, 44

Kent Olsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Urban Sigfridsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

4) ALFTAB, 43

Benny Edvardsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Lars Artursson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

5) Svenska Fönster, 43

Robin Hildingsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Jimmy Hildingsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

6) AB Karl Hedin, 43

Petra Grims, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Pär Bro, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

7) Bollplockarna, 43

Sonny Johansson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Jonas Ståls, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

8) Skanska, 42

Anders E Jonsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Lars Bro, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

9) Woxnadalens Gymnasium, 42

Franco Bergman, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Ida Bergman, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

10) Banpersonalen, 41

Hans Andersson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Tommy Palm, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

11) Ovanåkers Kommun, 41

Rolf Jonsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Göran Lindberg, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

12) Kuhles Frakt, 40

Lennart Kuhles, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Alf Ingmarsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

13) SNA Europe, 40

Jens Persson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Erik West, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

14) Runemo, 40

Sture Borgström, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Anny Jonsson, (Bollnäs Golfklubb)

15) Styrelsen, 39

Joakim Söderberg, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Per-Olov Farén, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

16) Bilbolaget, 38

Bosse Lahenkorva, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Eva Lahenkorva, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

17) Ludvig & Co, 37

Johan Karlsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Bengt Olov Olsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

18) Stefans Åkeri med fru, 36

Stefan Hedström, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Catharina Hedström, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

19) Bästa damerna, 33

Berit Låks, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Margita Junevik, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

20) Alfta Skogstekniska, 32

Mats Malm, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)

Anna-Lena Jonsson, (Alfta-Edsbyns Golfklubb)