Knistad Golf & Country Club

Här är alla vinnare i Solskyddsgolfen

Det blev Lukas Eriksson från Botkyrka Golfklubb som på lördagen segrade i Solskyddsgolfen B klass.

Lukas Eriksson hade 40 poäng.

I A klass blev Kenneth Ståhl, Ingarö Golfklubb, segrare på 66 slag.

I Lag klass vann Lars Roström, Stefan Widholm, Lukas Eriksson och Kenneth Mattsson, på 57 slag.

B klass vanns av Lukas Eriksson, Botkyrka Golfklubb, på 40 poäng.

I A klass vann Kenneth Ståhl från Ingarö Golfklubb på 66 slag.

I Lag klass vann Lars Roström, Stefan Widholm, Lukas Eriksson och Kenneth Mattsson, på 57 slag.

Solskyddsgolfen spelades på Knistad Golf & Country Club i Skövde. Banans par är 72.

Resultat (Lag klass):

1) Mattsson / Widholm / Roström / Eriksson, 57

Lars Roström, (Glasrikets Golfklubb Växjö)

Stefan Widholm, (Fågelbro Golf & Country Club)

Lukas Eriksson, (Botkyrka Golfklubb)

Kenneth Mattsson, (Viksjö Golfklubb)

2) Strandberg / Greve / Lindholm / Petersson, 57

Tobias Strandberg, (Degerfors Golf AB)

Per Lindholm, (Örebro City Golf & Country Club)

Göran Petersson, (Äppelgårdens Golfklubb)

Helen Greve, (Oxie Golfklubb)

3) Mattsson / Tångring / Rosén / Fredestam, 59

Robin Mattsson, (Viksjö Golfklubb)

Richard Rosén, (Bryttsätter Golfklubb)

Stefan Fredestam, (Trelleborgs Golfklubb)

Ulf Tångring, (Örebro City Golf & Country Club)

4) Harrysson / Gurås / Palmér / Pesonen, 60

Pertti Pesonen, (Kungsbacka Golfklubb)

Johan Palmér, (Vallda Golf & Country Club)

Rickard Harrysson, (Finspångs Golfklubb)

Jan Gurås, (Frösåker Golfklubb)

5) Larsson / Lidetoft / Holmander / Andervik, 61

Oscar Larsson, (Troxhammar Golfklubb)

Anders Lidetoft, (Norrköping Söderköping Golfklubb)

Anders Holmander, (Landskrona Golfklubb)

Hans Andervik, (Ekholmsnäs Golf)

6) Jansson / Andebratt / Ståhl / Sec, 61

Anders Jansson, (Degerfors Golf AB)

Jonas Andebratt, (Öijared Golfklubb)

Kenneth Ståhl, (Ingarö Golfklubb)

Janos Sec, (Oxie Golfklubb)

7) Eneroth / Ternström / Norberg / Gustavsson, 61

Patrik Gustavsson, (Öijared Golfklubb)

Pernilla Norberg, (Lerjedalens Golfklubb)

Robie Eneroth, (Hills Golf & Sports Club)

Sebastian Ternström, (Halmstad Golfklubb)

8) Lageson / Blomgren / Sandelin / Sundin, 62

Jerry Sandelin, (Stockholms Golfklubb)

Ingemar Sundin, (Oxie Golfklubb)

Joachim Blomgren, (Fjällbacka Golfklubb)

Magnus Lageson, (Falköpings Golfklubb)

9) Andersson / Wirtberg / Hedlund / Kronqvist, 62

Patrik Wirtberg, (Falköpings Golfklubb)

Marcus Hedlund, (Karlskoga Golfklubb)

Fredrik Andersson, (Borås Golfklubb)

Malin Kronqvist, (Östra Göinge Golfklubb)

10) Andersson / Berglund / Åkerman / Lager, 62

Anders Åkerman, (Ekholmsnäs Golf)

Benny Berglund, (Frösåker Golfklubb)

Henrik Lager, (Nynäshamns Golfklubb)

Tomas Andersson, (S:t Arild Golfklubb)

11) Eriksson / Eriksson / Hagberg / Agnevik, 63

Mikael Hagberg, (Hofgårds Golfklubb)

Felix Eriksson, (Botkyrka Golfklubb)

Henrik Eriksson, (GolfUppsala)

Mats Agnevik

12) Temrell / Nilsson / Wallin / Nilsson, 65

Staffan Temrell, (Viksjö Golfklubb)

Martin Wallin, (Kävlinge Golfklubb)

Niclas Nilsson, (Österåkers Golfklubb)

Gert Nilsson

13) Strand / Kemvall / Zingaropoli / Eriksson, 65

Cecilia Eriksson, (Bråvikens Golfklubb)

Mikael Strand, (Borås Golfklubb)

Tobias Kemvall, (Torslanda Golfklubb)

Erik Zingaropoli, (Chalmers Golfklubb)

Resultat (Lag klass):

1) Mattsson / Widholm / Roström / Eriksson, 57

Lars Roström, (Glasrikets Golfklubb Växjö)

Stefan Widholm, (Fågelbro Golf & Country Club)

Lukas Eriksson, (Botkyrka Golfklubb)

Kenneth Mattsson, (Viksjö Golfklubb)

2) Strandberg / Greve / Lindholm / Petersson, 57

Tobias Strandberg, (Degerfors Golf AB)

Per Lindholm, (Örebro City Golf & Country Club)

Göran Petersson, (Äppelgårdens Golfklubb)

Helen Greve, (Oxie Golfklubb)

3) Mattsson / Tångring / Rosén / Fredestam, 59

Robin Mattsson, (Viksjö Golfklubb)

Richard Rosén, (Bryttsätter Golfklubb)

Stefan Fredestam, (Trelleborgs Golfklubb)

Ulf Tångring, (Örebro City Golf & Country Club)

4) Harrysson / Gurås / Palmér / Pesonen, 60

Pertti Pesonen, (Kungsbacka Golfklubb)

Johan Palmér, (Vallda Golf & Country Club)

Rickard Harrysson, (Finspångs Golfklubb)

Jan Gurås, (Frösåker Golfklubb)

5) Larsson / Lidetoft / Holmander / Andervik, 61

Oscar Larsson, (Troxhammar Golfklubb)

Anders Lidetoft, (Norrköping Söderköping Golfklubb)

Anders Holmander, (Landskrona Golfklubb)

Hans Andervik, (Ekholmsnäs Golf)

6) Jansson / Andebratt / Ståhl / Sec, 61

Anders Jansson, (Degerfors Golf AB)

Jonas Andebratt, (Öijared Golfklubb)

Kenneth Ståhl, (Ingarö Golfklubb)

Janos Sec, (Oxie Golfklubb)

7) Eneroth / Ternström / Norberg / Gustavsson, 61

Patrik Gustavsson, (Öijared Golfklubb)

Pernilla Norberg, (Lerjedalens Golfklubb)

Robie Eneroth, (Hills Golf & Sports Club)

Sebastian Ternström, (Halmstad Golfklubb)

8) Lageson / Blomgren / Sandelin / Sundin, 62

Jerry Sandelin, (Stockholms Golfklubb)

Ingemar Sundin, (Oxie Golfklubb)

Joachim Blomgren, (Fjällbacka Golfklubb)

Magnus Lageson, (Falköpings Golfklubb)

9) Andersson / Wirtberg / Hedlund / Kronqvist, 62

Patrik Wirtberg, (Falköpings Golfklubb)

Marcus Hedlund, (Karlskoga Golfklubb)

Fredrik Andersson, (Borås Golfklubb)

Malin Kronqvist, (Östra Göinge Golfklubb)

10) Andersson / Berglund / Åkerman / Lager, 62

Anders Åkerman, (Ekholmsnäs Golf)

Benny Berglund, (Frösåker Golfklubb)

Henrik Lager, (Nynäshamns Golfklubb)

Tomas Andersson, (S:t Arild Golfklubb)

11) Eriksson / Eriksson / Hagberg / Agnevik, 63

Mikael Hagberg, (Hofgårds Golfklubb)

Felix Eriksson, (Botkyrka Golfklubb)

Henrik Eriksson, (GolfUppsala)

Mats Agnevik

12) Temrell / Nilsson / Wallin / Nilsson, 65

Staffan Temrell, (Viksjö Golfklubb)

Martin Wallin, (Kävlinge Golfklubb)

Niclas Nilsson, (Österåkers Golfklubb)

Gert Nilsson

13) Strand / Kemvall / Zingaropoli / Eriksson, 65

Cecilia Eriksson, (Bråvikens Golfklubb)

Mikael Strand, (Borås Golfklubb)

Tobias Kemvall, (Torslanda Golfklubb)

Erik Zingaropoli, (Chalmers Golfklubb)