Nordpoolen Golf SL

Lag 2-mannascramble: Jämn tävling vanns av Jan-Ove Hammarberg och Marita Hammarberg

Jan-Ove Hammarberg och Marita Hammarberg vann på måndagen Lag 2-mannascramble.

De avslutade ett slag före andraplacerade Ann Louise Hultberg, Bråvikens Golfklubb och Terje Ruud, Oskarshamns Golfklubb. På tredje plats kom Staffan Nilsson, Rya Golfklubb och Christer Paterson, Lysegårdens Golfklubb. Jan-Ove Hammarberg och Marita Hammarberg hade till slut 66 slag.

Lag 2-mannascramble avgjordes på Nordpoolen Golf SL. Banans par är 72.

Resultat (A klass):

1) Hammarberg / Hammarberg, 66

Jan-Ove Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

Marita Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

2) Hultberg / Ruud, 67

Ann Louise Hultberg, (Bråvikens Golfklubb)

Terje Ruud, (Oskarshamns Golfklubb)

3) Paterson / Nilsson, 67

Staffan Nilsson, (Rya Golfklubb)

Christer Paterson, (Lysegårdens Golfklubb)

4) Carlo / Carlo, 67

Mats Carlo, (Halmstad Golfklubb)

Kristin Carlo, (Halmstad Golfklubb)

5) Ljungkvist / Ljungkvist, 67

Arne Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

Gunvor Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

6) Håkansson / Turpeinen, 68

Rauno Turpeinen, (Landskrona Golfklubb)

Eva Håkansson, (Landskrona Golfklubb)

7) Erstad / Erstad, 68

Lena Strömvall Erstad, (Eda Golfklubb)

Svein Erstad, (Eda Golfklubb)

8) Gibson / Gibson, 69

Freddy Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Gunilla Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

9) Markland / Rosell, 71

Märtha Rosell, (Östersund-Frösö Golfklubb)

Lennart Markland, (Östersund-Frösö Golfklubb)

10) Lindgren / Lindgren, 71

Leif Lindgren, (Luleå Golfklubb)

Susanne Lindgren, (Luleå Golfklubb)

11) Grönholm / Estlander, 71

Sofie Grönholm, (Ängelholms Golfklubb)

Bernt-Olof Estlander, (Kuortane Golf)

12) Muhrén Gustafsson / Gustafsson, 72

Rolf Gustafsson, (Ekerum Golfklubb)

Ulla Muhrén Gustafsson, (Ekerum Golfklubb)

13) Karlsson / Karlsson, 72

Bernt Karlsson, (Landeryds Golfklubb)

Britt-Inger Karlsson, (Landeryds Golfklubb)

14) Lundberg / Lundberg, 73

Owe Lundberg, (Landskrona Golfklubb)

Lena Lundberg, (Landskrona Golfklubb)

15) Stråhlin / Glöggler, 73

Jürgen Glöggler, (Cloud Golf Club)

Marita Stråhlin, (Cloud Golf Club)

16) Lemke / Persson, 74

Margareta Lemke, (Trosa Golfklubb)

Ove Persson, (Trosa Golfklubb)

17) Jonasson / Häggström, 74

Sören Häggström, (Norrfällsvikens Golfklubb)

Ingemar Jonasson, (Ekholmsnäs Golfklubb)

18) Fahlander / Thorell, 74

Lars Thorell, (Sollentuna Golfklubb)

Katarina Fahlander, (Sollentuna Golfklubb)

19) Åkerberg / Åkerberg, 74

Barbro Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

Håkan Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

20) Johansson / Larson, 75

Göran Johansson, (Halmstad Golfklubb)

Margrete Larson, (Vingåkers Golfklubb)

21) Andersson / Samuelsson, 75

Hans Samuelsson, (Hedemora Golfklubb)

Lena Andersson, (Linköpings Golfklubb)

22) Östlund / Östlund, 75

Lars Östlund, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Anita Östlund, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

23) Stenberg / Stenberg, 76

Titti Stenberg, (Viksjö Golfklubb)

Tommy Stenberg, (Viksjö Golfklubb)

24) Stjärnström / Stjärnström, 80

Kenth Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Kerstin Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)