Nordpoolen Golf SL

Tua Gistedt-Nilsson och Eva-Karin Nilsson och Mats Carlo och Yves Rundgren vinnare i Lagtävling 3*6 Röd Grupp

Det blev Tua Gistedt-Nilsson och Eva-Karin Nilsson som på onsdagen segrade i Lagtävling 3*6 Röd Grupp Dam klass.

De var till slut två poäng före tvåorna Christina Tällberg, Motala Golfklubb och Anita Jansson, Motala Golfklubb. Tredjeplatsen tog Marita Hammarberg, Landeryds Golfklubb och Kristin Carlo, Halmstad Golfklubb. Tua Gistedt-Nilsson och Eva-Karin Nilsson hade 44 poäng.

I Herr klass vann Mats Carlo och Yves Rundgren, på 48 poäng. De hamnade två poäng före andraplacerade Christina Tällberg, Motala Golfklubb och Anita Jansson, Motala Golfklubb. På tredje plats kom Marita Hammarberg, Landeryds Golfklubb och Kristin Carlo, Halmstad Golfklubb.

Lagtävling 3*6 Röd Grupp avgjordes på Nordpoolen Golf SL. Banans par är 24.

Resultat (Dam klass):

1) Gistedt-Nilsson / Nilsson, 44

Tua Gistedt-Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

Eva-Karin Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

2) Jansson / Tällberg, 42

Christina Tällberg, (Motala Golfklubb)

Anita Jansson, (Motala Golfklubb)

3) Hammarberg / Carlo, 41

Marita Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

Kristin Carlo, (Halmstad Golfklubb)

4) Muhrén Gustafsson / Bolgakov, 39

Ulla Muhrén Gustafsson, (Ekerum Golfklubb)

Ann-Mari Bolgakov, (Motala Golfklubb)

5) Lemke / Ternståhl, 38

Margareta Lemke, (Trosa Golfklubb)

Christina Ternståhl, (Oskarshamns Golfklubb)

6) Agård / Carlson, 38

Margaretha Carlson, (Gräppås Golfklubb)

Elisabeth Agård, (Vallda Golf & Country Club)

7) Gustafsson / Erstad, 38

Lena Strömvall Erstad, (Eda Golfklubb)

Gunilla Gustafsson, (Torreby Golfklubb)

8) Åkerberg / Hultberg, 36

Ann Louise Hultberg, (Bråvikens Golfklubb)

Barbro Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

9) Tornling / Backteman, 35

Tina Tornling, (Täby Golfklubb)

Annette Backteman, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

10) Ljungkvist / Eriksson, 35

Gunvor Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

Ann-Louise Eriksson, (Ale Golfklubb)

11) Larsson / Tenlén, 34

Anna-Greta Tenlén, (Gräppås Golfklubb)

Gun Larsson, (Gräppås Golfklubb)

12) Stjärnström / Lindgren, 32

Kerstin Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Susanne Lindgren, (Luleå Golfklubb)

13) Rundgren / Fossum, 32

Greta Fossum, (Veckefjärdens Golf Club)

Britt-Marie Rundgren, (Huvudstadens Golfklubb)

14) Gustavsson / Linde, 31

Ewy Linde, (Skogaby Golfklubb)

Ann Gustavsson, (Skellefteå Golfklubb)

15) Eriksson / Andersson, 31

Barbro Eriksson, (Ingelsta Golfklubb)

Inger Andersson, (Eskilstuna Golfklubb)

16) Stråhlin / Gibson, 29

Gunilla Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Marita Stråhlin, (GolfStar Cloud Golf Club)

17) Isaksson / Joelsson, 27

Irene Joelsson, (Oskarshamns Golfklubb)

Lena Isaksson, (Oskarshamns Golfklubb)

18) Elelid / Bryfors, 27

Elisabeth Bryfors, (Ale Golfklubb)

Monica Elelid, (Ågesta Golfklubb)

Resultat (Herr klass):

1) Carlo / Rundgren, 48

Mats Carlo, (Halmstad Golfklubb)

Yves Rundgren, (Huvudstadens Golfklubb)

2) Hammarberg / Paterson, 46

Christer Paterson, (Lysegårdens Golfklubb)

Jan-Ove Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

3) Nilsson / Nilsson, 46

Kent Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

Claes Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

4) Masser / Gustavsson, 45

Ingvar Masser, (Ale Golfklubb)

Gunder Gustavsson, (Skellefteå Golfklubb)

5) Johansson / Birgersson, 45

Tommy Birgersson, (Härnösands Golfklubb)

Göran Johansson, (Halmstad Golfklubb)

6) Broman / Larsson, 45

Kent Broman, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Hans-Erik Larsson, (Partille Golfklubb)

7) Ruud / Åkerberg, 45

Terje Ruud, (Oskarshamns Golfklubb)

Håkan Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

8) Stjärnström / Lindgren, 44

Kenth Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Leif Lindgren, (Luleå Golfklubb)

9) Ljungkvist / Tenlén, 42

Kaj Tenlén, (Gräppås Golfklubb)

Arne Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

10) Tornling / Backteman, 42

Göran Tornling, (Täby Golfklubb)

Lars-G. Backteman, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

11) Joelsson / Ternståhl, 41

Peder Joelsson, (Oskarshamns Golfklubb)

Lars-Åke Ternståhl, (Oskarshamns Golfklubb)

12) Gibson / Glöggler, 41

Freddy Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Jürgen Glöggler, (GolfStar Cloud Golf Club)

13) Isaksson / Erstad, 41

Svein Erstad, (Eda Golfklubb)

Lars Isaksson, (Oskarshamns Golfklubb)

14) Bergdahl / Bryfors, 38

Inge Bergdahl, (Lysegårdens Golfklubb)

Conny Bryfors, (Ale Golfklubb)

15) Bolgakov / Jansson, 37

Conny Jansson, (Motala Golfklubb)

Ravil Bolgakov, (Motala Golfklubb)

16) Eriksson / Andersson, 34

Bengt-Erik Eriksson, (Ingelsta Golfklubb)

Bengt Andersson, (Eskilstuna Golfklubb)

17) Wallsten / Larsson, 33

Inge Wallsten, (Gräppås Golfklubb)

Ulf Larsson, (Gräppås Golfklubb)

18) Gustafsson / Ohlsson, 29

Sven-Olof Gustafsson, (Torreby Golfklubb)

Bo-Stefan Ohlsson, (Motala Golfklubb)