Nordpoolen Golf SL

Britt-Marie Rundgren och Yves Rundgren och Barbro Åkerberg och Håkan Åkerberg vinnare i Bästboll Röd Grupp

Det blev Britt-Marie Rundgren och Yves Rundgren som på tisdagen segrade i Bästboll Röd Grupp A klass.

De var till slut tio slag före andraplacerade Conny Jansson, Motala Golfklubb och Anita Jansson, Motala Golfklubb. Trea blev Ann Louise Hultberg, Bråvikens Golfklubb och Terje Ruud, Oskarshamns Golfklubb. Britt-Marie Rundgren och Yves Rundgren hade 57 slag.

I B klass vann Barbro Åkerberg och Håkan Åkerberg, på 66 slag. De slutade tre slag före tvåorna Conny Jansson, Motala Golfklubb och Anita Jansson, Motala Golfklubb. På tredje plats kom Ann Louise Hultberg, Bråvikens Golfklubb och Terje Ruud, Oskarshamns Golfklubb.

Tävlingen avgjordes på Nordpoolen Golf SL. Banans par är 72.

Resultat (A klass):

1) Rundgren / Rundgren, 57

Britt-Marie Rundgren, (Huvudstadens Golfklubb)

Yves Rundgren, (Huvudstadens Golfklubb)

2) Jansson / Jansson, 67

Conny Jansson, (Motala Golfklubb)

Anita Jansson, (Motala Golfklubb)

3) Hultberg / Ruud, 68

Ann Louise Hultberg, (Bråvikens Golfklubb)

Terje Ruud, (Oskarshamns Golfklubb)

4) Bolgakov / Bolgakov, 68

Ravil Bolgakov, (Motala Golfklubb)

Ann-Mari Bolgakov, (Motala Golfklubb)

5) Broman / Larsson, 68

Kent Broman, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Hans-Erik Larsson, (Partille Golfklubb)

6) Erstad / Stjärnström, 68

Kenth Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Svein Erstad, (Eda Golfklubb)

7) Joelsson / Joelsson, 69

Irene Joelsson, (Oskarshamns Golfklubb)

Peder Joelsson, (Oskarshamns Golfklubb)

8) Hammarberg / Hammarberg, 70

Jan-Ove Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

Marita Hammarberg, (Landeryds Golfklubb)

9) Boson / Boson, 71

Barbro Boson, (Sigtuna Golfklubb)

Tony Boson, (Mauritzbergs Slott & Golf)

10) Paterson / Heijbel, 72

Christer Paterson, (Lysegårdens Golfklubb)

Lena Heijbel, (Lysegårdens Golfklubb)

11) Lindgren / Lindgren, 73

Leif Lindgren, (Luleå Golfklubb)

Susanne Lindgren, (Luleå Golfklubb)

12) Ternståhl / Ternståhl, 73

Christina Ternståhl, (Oskarshamns Golfklubb)

Lars-Åke Ternståhl, (Oskarshamns Golfklubb)

13) Carlo / Carlo, 74

Mats Carlo, (Halmstad Golfklubb)

Kristin Carlo, (Halmstad Golfklubb)

14) Masser / Eriksson, 74

Ingvar Masser, (Ale Golfklubb)

Ann-Louise Eriksson, (Ale Golfklubb)

15) Johansson / Birgersson, 75

Tommy Birgersson, (Härnösands Golfklubb)

Göran Johansson, (Halmstad Golfklubb)

16) Larsson / Larsson, 75

Ulf Larsson, (Gräppås Golfklubb)

Gun Larsson, (Gräppås Golfklubb)

17) Tornling / Tornling, 75

Tina Tornling, (Täby Golfklubb)

Göran Tornling, (Täby Golfklubb)

18) Gustafsson / Larson, 75

Rolf Gustafsson, (Ekerum Golfklubb)

Margrete Larson, (Vingåkers Golfklubb)

19) Tenlén / Nilsson, 76

Kaj Tenlén, (Gräppås Golfklubb)

Claes Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

20) Fernström / Muhrén Gustafsson, 79

Ulla Muhrén Gustafsson, (Ekerum Golfklubb)

Lars Fernström, (Tjörns Golfklubb)

Resultat (B klass):

1) Åkerberg / Åkerberg, 66

Barbro Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

Håkan Åkerberg, (Landeryds Golfklubb)

2) Ljungkvist / Ljungkvist, 69

Arne Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

Gunvor Ljungkvist, (Viksjö Golfklubb)

3) Bergdahl / Bergdahl, 70

Inge Bergdahl, (Lysegårdens Golfklubb)

Gunn Bergdahl, (Lysegårdens Golfklubb)

4) Gistedt-Nilsson / Carlson, 70

Margaretha Carlson, (Gräppås Golfklubb)

Tua Gistedt-Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

5) Eriksson / Eriksson, 71

Bengt-Erik Eriksson, (Ingelsta Golfklubb)

Barbro Eriksson, (Ingelsta Golfklubb)

6) Johansson / Magnusson, 74

Maud Johansson, (Halmstad Golfklubb)

Hans Magnusson, (Ekerum Golfklubb)

7) Isaksson / Isaksson, 74

Lena Isaksson, (Oskarshamns Golfklubb)

Lars Isaksson, (Oskarshamns Golfklubb)

8) Tällberg / Ohlsson, 74

Bo-Stefan Ohlsson, (Motala Golfklubb)

Christina Tällberg, (Motala Golfklubb)

9) Gibson / Gibson, 74

Freddy Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Gunilla Gibson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

10) Stråhlin / Glöggler, 74

Jürgen Glöggler, (GolfStar Cloud Golf Club)

Marita Stråhlin, (GolfStar Cloud Golf Club)

11) Andersson / Andersson, 76

Inger Andersson, (Eskilstuna Golfklubb)

Bengt Andersson, (Eskilstuna Golfklubb)

12) Fossum / Fossum, 76

Greta Fossum, (Veckefjärdens Golf Club)

Terje Fossum, (Veckefjärdens Golf Club)

13) Backteman / Backteman, 77

Annette Backteman, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Lars-G. Backteman, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

14) Erstad / Stjärnström, 77

Kerstin Stjärnström, (S:t Jörgen Park Golf Club)

Lena Strömvall Erstad, (Eda Golfklubb)

15) Gustafsson / Gustafsson, 77

Gunilla Gustafsson, (Torreby Golfklubb)

Sven-Olof Gustafsson, (Torreby Golfklubb)

16) Nilsson / Wallsten, 79

Eva-Karin Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

Birgitta Wallsten, (Gräppås Golfklubb)

17) Wallsten / Nilsson, 80

Inge Wallsten, (Gräppås Golfklubb)

Kent Nilsson, (Gräppås Golfklubb)

18) Bryfors / Bryfors, 87

Conny Bryfors, (Ale Golfklubb)

Elisabeth Bryfors, (Ale Golfklubb)

19) Uhlin / Uhlin

Katarina Uhlin, (Öjestrand Golf Club)

Lars Uhlin, (Öjestrand Golf Club)

20) Tenlén / Agård

Anna-Greta Tenlén, (Gräppås Golfklubb)

Elisabeth Agård, (Vallda Golf & Country Club)