Uddevalla Golfklubb

Johan Knutsson och Magnus Hermansson och Steve Bandhede och Lars Sandhede vinnare i Hummergolf

Det blev Johan Knutsson och Magnus Hermansson som vann Hummergolf A klass på lördagen. De avslutade fyra slag före andraplacerade Stefan Carlsson, Uddevalla Golfklubb och Maud Carlsson, Uddevalla Golfklubb. Trea kom Royne Hansson, Uddevalla Golfklubb och Fredrik Hansson, Uddevalla Golfklubb. Johan Knutsson och Magnus Hermansson hade 60 slag.

I B klass vann Steve Bandhede och Lars Sandhede, på 64 slag. De slutade ett slag före tvåorna Stefan Carlsson, Uddevalla Golfklubb och Maud Carlsson, Uddevalla Golfklubb. På tredje plats kom Royne Hansson, Uddevalla Golfklubb och Fredrik Hansson, Uddevalla Golfklubb.

Tävlingen avgjordes på Uddevalla Golfklubb. Banans par är 70.

Resultat (A klass):

1) Johan Knutsson / Magnus Hermansson - Torreby Golfklubb, 60

Johan Knutsson, (Torreby Golfklubb)

Magnus Hermansson, (Torslanda Golfklubb)

2) Stefan Carlsson / Maud Carlsson - Uddevalla Golfklubb, 64

Stefan Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Maud Carlsson, (Uddevalla Golfklubb)

3) Royne Hansson / Fredrik Hansson - Uddevalla Golfklubb, 66

Royne Hansson, (Uddevalla Golfklubb)

Fredrik Hansson, (Uddevalla Golfklubb)

4) Jörgen Olsson / Bengt Fredriksson - Uddevalla Golfklubb, 66

Bengt Fredriksson, (Uddevalla Golfklubb)

Jörgen Olsson, (Uddevalla Golfklubb)

5) Maria Franzén / Patrik Wallentinson - Uddevalla Golfklubb, 66

Maria Franzén, (Uddevalla Golfklubb)

Patrik Wallentinson, (Mjölkeröds Golfklubb)

6) Magnus Kamperin / Bengt Karlsson - Uddevalla Golfklubb, 66

Magnus Kamperin, (Uddevalla Golfklubb)

Bengt Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

7) Öyvind Skeie / Marie Söderberg - Uddevalla Golfklubb, 67

Öyvind Skeie, (Uddevalla Golfklubb)

Marie Söderberg, (Uddevalla Golfklubb)

8) Susanne Mårtensson / Peter Sanftleben - Uddevalla Golfklubb, 67

Susanne Mårtensson, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Sanftleben, (Uddevalla Golfklubb)

9) Linus Bratt / Stefan Bratt - Uddevalla Golfklubb, 67

Linus Bratt, (Uddevalla Golfklubb)

Stefan Bratt, (Uddevalla Golfklubb)

10) Stefan Andreasson / Ulf Jonas Johansson - Dagsholm Golfklubb, 68

Stefan Andreasson, (Dagsholm Golfklubb)

Ulf Jonas Johansson, (Dagsholm Golfklubb)

11) Lennart Jonsson / Bengt Eliasson - Uddevalla Golfklubb, 68

Lennart Jonsson, (Uddevalla Golfklubb)

Bengt Eliasson, (Uddevalla Golfklubb)

12) Helén Eksell / Rikard Eksell - Uddevalla Golfklubb, 68

Rikard Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

Helén Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

13) Bjarne Blom / Kenneth Ivarsson - Uddevalla Golfklubb, 69

Kenneth Ivarsson, (Uddevalla Golfklubb)

Bjarne Blom, (Uddevalla Golfklubb)

14) Tony Bände / Peter Herterich - Uddevalla Golfklubb, 69

Tony Bände, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Herterich, (Uddevalla Golfklubb)

15) Henrik Davidsson / Romesh Ganesakaran - Uddevalla Golfklubb, 69

Henrik Davidsson, (Uddevalla Golfklubb)

Romesh Ganesakaran, (Uddevalla Golfklubb)

16) Erica Lundberg / Robin Linderoth - Uddevalla Golfklubb, 71

Robin Linderoth, (Uddevalla Golfklubb)

Erica Lundberg, (Uddevalla Golfklubb)

17) Kevan Morrison / Ricky Andersson - Uddevalla Golfklubb, 72

Kevan Morrison, (Uddevalla Golfklubb)

Ricky Andersson, (Uddevalla Golfklubb)

18) Joel Eksell / Jonas Starkenberg - Uddevalla Golfklubb, 73

Jonas Starkenberg, (Uddevalla Golfklubb)

Joel Eksell, (Uddevalla Golfklubb)

19) Niklas Samuelsson / Jonas Söderlund - Dagsholm Golfklubb, 73

Jonas Söderlund, (Fjällbacka Golfklubb)

Niklas Samuelsson, (Dagsholm Golfklubb)

20) Dan Apelman / Per-Olof Högberg - Uddevalla Golfklubb, 76

Dan Apelman, (Uddevalla Golfklubb)

Per-Olof Högberg, (Uddevalla Golfklubb)

21) Martin Karlsson / Per Hagström - Uddevalla Golfklubb, 79

Martin Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Per Hagström, (Ale Golfklubb)

22) Mattias Hansson / Fredrik Samuelsson - Uddevalla Golfklubb, 80

Fredrik Samuelsson, (Uddevalla Golfklubb)

Mattias Hansson, (Uddevalla Golfklubb)

Resultat (B klass):

1) Steve Bandhede / Lars Sandhede - Uddevalla Golfklubb, 64

Steve Bandhede, (Uddevalla Golfklubb)

Lars Sandhede, (Uddevalla Golfklubb)

2) Bertil Svanberg / Lennart Lundkvist - Uddevalla Golfklubb, 65

Lennart Lundkvist, (Lyckorna Golfklubb)

Bertil Svanberg, (Uddevalla Golfklubb)

3) Birgitta Andersson / Jarmo Jussinoja - Uddevalla Golfklubb, 65

Birgitta Andersson, (Uddevalla Golfklubb)

Jarmo Jussinoja, (Uddevalla Golfklubb)

4) Håkan Frendberg / Håkan Fredriksson - Uddevalla Golfklubb, 67

Håkan Fredriksson, (Uddevalla Golfklubb)

Håkan Frendberg, (Uddevalla Golfklubb)

5) Birgitta Sameby / Bengt Sameby - Torslanda Golfklubb, 67

Birgitta Sameby, (Torslanda Golfklubb)

Bengt Sameby, (Torslanda Golfklubb)

6) Joakim Jacobsson / Conny Henriksson - Uddevalla Golfklubb, 67

Joakim Jacobsson, (Uddevalla Golfklubb)

Conny Henriksson, (Uddevalla Golfklubb)

7) Mathias Molin / Carl Malmros - Uddevalla Golfklubb, 68

Carl Malmros, (Uddevalla Golfklubb)

Mathias Molin, (Uddevalla Golfklubb)

8) Gunnar Larsson / Curt Nyman - Uddevalla Golfklubb, 70

Curt Nyman, (Uddevalla Golfklubb)

Gunnar Larsson, (Uddevalla Golfklubb)

9) Marit Elisabeth Bjelvin / Asle-Jørgen Schultz - Huseby & Hankø Golfklubb, 70

Marit Elisabeth Bjelvin, (Huseby & Hankø Golfklubb)

Asle-Jørgen Schultz, (Huseby & Hankø Golfklubb)

10) Emil Karlsson / Magnus Larsson - Uddevalla Golfklubb, 72

Emil Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

Magnus Larsson, (Uddevalla Golfklubb)

11) Peter Löfgren / Joackim Friberg - Uddevalla Golfklubb, 72

Joackim Friberg, (Uddevalla Golfklubb)

Peter Löfgren, (Uddevalla Golfklubb)

12) Jan-Ebbe Olsson / Rune Hagstedt - Uddevalla Golfklubb, 73

Rune Hagstedt, (Uddevalla Golfklubb)

Jan-Ebbe Olsson, (Uddevalla Golfklubb)

13) Håkan Gustafsson / Curt Ekbladh - Uddevalla Golfklubb, 74

Håkan Gustafsson, (Uddevalla Golfklubb)

Curt Ekbladh, (Uddevalla Golfklubb)

14) Anders Hofgren / Anita Hofgren - Torslanda Golfklubb, 74

Anita Hofgren, (Torslanda Golfklubb)

Anders Hofgren, (Torslanda Golfklubb)

15) Göran Karlsson / Tony Alfredsson - Uddevalla Golfklubb, 76

Tony Alfredsson, (Uddevalla Golfklubb)

Göran Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

16) Jan-Erik Johansson / Christina Wennström Juslin - Uddevalla Golfklubb, 77

Jan-Erik Johansson, (Uddevalla Golfklubb)

Christina Wennström Juslin, (Uddevalla Golfklubb)

17) Leif Persson / Ronny S Andersson - Uddevalla Golfklubb, 78

Leif Persson, (Uddevalla Golfklubb)

Ronny S Andersson, (Torreby Golfklubb)

18) Lars Karlsson / Morgan Henemyr - Uddevalla Golfklubb, 79

Morgan Henemyr, (Uddevalla Golfklubb)

Lars Karlsson, (Uddevalla Golfklubb)

19) Håkan Engdahl / Mats Jansson - Uddevalla Golfklubb, 80

Mats Jansson, (Uddevalla Golfklubb)

Håkan Engdahl, (Uddevalla Golfklubb)

20) Kent-Owe Johansson / Anders Westlund - Uddevalla Golfklubb, 81

Kent-Owe Johansson, (Uddevalla Golfklubb)

Anders Westlund, (Uddevalla Golfklubb)

21) Beppe Larsson / Håkan Torsson - Uddevalla Golfklubb, 81

Beppe Larsson, (Uddevalla Golfklubb)

Håkan Torsson, (Uddevalla Golfklubb)