Vallda Golf & Country Club

Niklas Hedelin, Margareta Olofsson, Jaan Kaber och Anders Lindén tog hem jämn Handelsbanken Irish Rumble 2

Det blev Niklas Hedelin, Margareta Olofsson, Jaan Kaber och Anders Lindén som på torsdagen segrade i Handelsbanken Irish Rumble 2.

De hamnade på lika många poäng, men med lägre handicap än andraplacerade Glenn Johansson, Kungsbacka Golfklubb, David Bergendahl, Vallda Golf & Country Club, Bo Johansson, Vallda Golf & Country Club och Per-Magnus Sjögren, Vallda Golf & Country Club. Trea kom Vilhelm Schottenius, Varbergs Golfklubb, Martin Sjögren, Sotenäs Golfklubb, Johan Sjögren, Kungsbacka Golfklubb och Anders Björck, Varbergs Golfklubb. Vinnarna hade 0 poäng.

Handelsbanken Irish Rumble 2 spelades på Vallda Golf & Country Club i Kungsbacka.

Resultat (A klass):

1) Lag 1

Niklas Hedelin, (Marks Golfklubb)

Margareta Olofsson, (Öijared Golfklubb)

Jaan Kaber, (Fjällbacka Golfklubb)

Anders Lindén, (Göteborgs Golf Klubb)

2) Lag 2

Glenn Johansson, (Kungsbacka Golfklubb)

David Bergendahl, (Vallda Golf & Country Club)

Bo Johansson, (Vallda Golf & Country Club)

Per-Magnus Sjögren, (Vallda Golf & Country Club)

3) Lag 3

Vilhelm Schottenius, (Varbergs Golfklubb)

Martin Sjögren, (Sotenäs Golfklubb)

Johan Sjögren, (Kungsbacka Golfklubb)

Anders Björck, (Varbergs Golfklubb)

4) Lag 4

Björn Peterson, (Allmags Golfklubb)

Anders Olausson, (Kungälv-Kode Golfklubb)

Thomas Devér, (Vallda Golf & Country Club)

Thomas Olausson, (Göteborgs Golf Klubb)

5) Lag 5

Pernilla Ragnhage, (Kinds Golfklubb)

Stefan Larsson, (Kinds Golfklubb)

Bengt Halse, (Vallda Golf & Country Club)

Roger Mattsson, (Chalmers Golfklubb)

6) Lag 6

Peter Gustafsson, (Delsjö Golfklubb)

Rickard Karlsson, (Ekholmsnäs Golfklubb)

John Andén, (Marks Golfklubb)

Joel Lindeman, (Bryttsätter Golfklubb)

7) Lag 7

Michael Lang, (Lysegårdens Golfklubb)

Jonas Österberg, (Orust Golfklubb)

Inge Karlsson, (Halmstad Golfklubb)

Lars Göran Engström, (Delsjö Golfklubb)

8) Lag 8

Per Linander, (Stenungsund Golfklubb)

Jan Mordenfeld, (Fjällbacka Golfklubb)

Rasmus Särnblad, (Halmstad Golfklubb)

Karl-Erik Andersson, (Klosterfjordens Golfklubb)

9) Lag 9

Ingemar Johansson, (Halmstad Golfklubb)

Mikael Lindfors, (Hooks Golfklubb)

Jan Dreijer, (Holms Golfklubb)

Mikael Kransfors, (Göteborgs Golf Klubb)

10) Lag 10

Niklas Sällström, (Falkenbergs Golfklubb)

Lassi Salmivuori, (Gullbringa Golf & Country Club)

Marianne Andersson, (Öijared Golfklubb)

Roger Carlson, (Lycke Golf & Country Club Marstrand)

11) Lag 11

Claes Nordgren, (Borås Golfklubb)

Gunnar Mattson, (Visingsö Golfklubb)

Claes Westfeldt, (Åsundsholms Golfklubb)

Mats Andersson, (Öijared Golfklubb)

12) Lag 12

Lars G Ekström, (Varbergs Golfklubb)

Håkan Raning, (Vinbergs Golfklubb)

Göte Emanuelsson, (Onsjö Golfklubb)

Christina Rosenberg, (Bryttsätter Golfklubb)

13) Lag 13

Leif Dahlgren, (Albatross Golfklubb)

Håkan Davidsson, (Orust Golfklubb)

Ronny Johnsen, (Gräppås Golfklubb)

Ulf Krook, (Kungsbacka Golfklubb)

14) Lag 14

Roland Söderström, (Kinds Golfklubb)

Ewa Sjölin, (Hills Golfklubb)

Ulla Palmborg, (Albatross Golfklubb)

Åke Martinsson, (Lerjedalens Golfklubb)

15) Lag 15

Ulric Björck, (Varbergs Golfklubb)

Jan-Erik Eriksson, (Klosterfjordens Golfklubb)

Sivert Andersson, (Holms Golfklubb)

16) Lag 16

Claes Wallén, (Borås Golfklubb)

Lars-Göran Itskowitz, (Bryttsätter Golfklubb)

Lennart Pettersson, (Harabäckens Golfklubb)