Örbyhus Golfklubb

Anna Palmquist, Anneli Holgersson, Ann Persson och Kristina Jägenstedt, Anna Palmquist och Anneli Holgersson, Ann Persson och Kristina Jägenstedt vann Seriespel D60 div 1.

Anna Palmquist från Upsala Golfklubb vann Seriespel D60 div 1. Singel på tisdagen.

Anna Palmquist hade 87 slag.

I Lag vann Anneli Holgersson, Ann Persson och Kristina Jägenstedt, på 176 slag.

I Singel blev Anna Palmquist, Upsala Golfklubb, segrare på 87 slag.

I Lag vann Anneli Holgersson, Ann Persson och Kristina Jägenstedt, på 176 slag.

Tävlingen spelades på Örbyhus Golfklubb i Tierp. Banans par är 72.

Resultat (Lag):

1) Roslagen lag 1, 176

Anneli Holgersson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Ann Persson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Kristina Jägenstedt, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

2) Upsala GK lag 1, 177

Anna Palmquist, (Upsala Golfklubb)

Annarita Eriksson, (Upsala Golfklubb)

Ardis Brekkan, (Upsala Golfklubb)

3) Vassunda lag 1, 188

Angela Vesterlund, (Vassunda Golfklubb)

Mileva Lundgren, (Vassunda Golfklubb)

Eva Almtorp, (Vassunda Golfklubb)

4) Vassunda lag 2, 192

Birgitta Carlsson Fogdegård, (Vassunda Golfklubb)

Riitta Rautio, (Vassunda Golfklubb)

Yvonne Nordlund, (Vassunda Golfklubb)

5) Golf Uppsala, 194

Karin Sahlström, (GolfUppsala)

Elisabeth Stubbendorff, (GolfUppsala)

Ing-Britt Lindberg, (GolfUppsala)

6) Upsala GK lag 2, 198

Monica Wiig, (Upsala Golfklubb)

Yvonne Andersson, (Upsala Golfklubb)

Karin Rudolfsson, (Upsala Golfklubb)

7) Enköpings Gk, 204

Gunilla Sjödén, (Enköpings Golfklubb)

Ann-Charlott Olsson, (Enköpings Golfklubb)

Elisabeth Arosenius, (Enköpings Golfklubb)

8) Sigtuna GK, 209

Helene Seeman, (Sigtuna Golfklubb)

Karin Nilsson, (Sigtuna Golfklubb)

Åsa Fernström, (Sigtuna Golfklubb)

9) Roslagen lag 2, 211

Gunilla Jansson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Kerstin Nordstrand, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Elisabeth Törnblom, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Resultat (Lag):

1) Roslagen lag 1, 176

Anneli Holgersson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Ann Persson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Kristina Jägenstedt, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

2) Upsala GK lag 1, 177

Anna Palmquist, (Upsala Golfklubb)

Annarita Eriksson, (Upsala Golfklubb)

Ardis Brekkan, (Upsala Golfklubb)

3) Vassunda lag 1, 188

Angela Vesterlund, (Vassunda Golfklubb)

Mileva Lundgren, (Vassunda Golfklubb)

Eva Almtorp, (Vassunda Golfklubb)

4) Vassunda lag 2, 192

Birgitta Carlsson Fogdegård, (Vassunda Golfklubb)

Riitta Rautio, (Vassunda Golfklubb)

Yvonne Nordlund, (Vassunda Golfklubb)

5) Golf Uppsala, 194

Karin Sahlström, (GolfUppsala)

Elisabeth Stubbendorff, (GolfUppsala)

Ing-Britt Lindberg, (GolfUppsala)

6) Upsala GK lag 2, 198

Monica Wiig, (Upsala Golfklubb)

Yvonne Andersson, (Upsala Golfklubb)

Karin Rudolfsson, (Upsala Golfklubb)

7) Enköpings Gk, 204

Gunilla Sjödén, (Enköpings Golfklubb)

Ann-Charlott Olsson, (Enköpings Golfklubb)

Elisabeth Arosenius, (Enköpings Golfklubb)

8) Sigtuna GK, 209

Helene Seeman, (Sigtuna Golfklubb)

Karin Nilsson, (Sigtuna Golfklubb)

Åsa Fernström, (Sigtuna Golfklubb)

9) Roslagen lag 2, 211

Gunilla Jansson, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Kerstin Nordstrand, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)

Elisabeth Törnblom, (Roslagens Golfklubb Norrtälje)